Duch poznański

W Galerii Miejskiej Arsenał na Starym Rynku 6 w Poznaniu (tel. 61 852 95 01 lub 02) w piątek, 13 stycznia 2012, o godz. 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy bardzo związanej z Poznaniem, a zatytułowanej po niemiecku: ?Arbeitsdisziplin. Duch sztuki poznańskiej około 2012?. Wystawa pokazuje, że miasto to nie jest prowincjonalne, a obejrzeć ją będzie można aż do 26 lutego. Na wernisaż wstęp wolny.

Czy istnieje duch sztuki poznańskiej? Duchy są w zasadzie niewidzialne, a ich realność poddawana w wątpliwość – zwłaszcza w kontekście lokalnych scen artystycznych. Tymczasem wystawa ?Arbeitdisziplin? powstaje w przekonaniu, że taki duch objawia się – w Poznaniu i tylko tu. Trzeba bowiem podkreślić, że takie spirytystyczne rozważania możliwe są wyłącznie wobec Poznania. Wystawa opiera się na tezie, że miasto to jest obecnie jednym w Polsce o ośrodkiem lokalnym, w którym udało się wypracować – i kultywuje się – endemiczne i wyraziście osobne wartości artystyczne. Poznań jest jednym miastem w Polsce, w którym można mówić o środowisku lokalnym, nie ryzykując nazwania go prowincjonalnym. Wystawa ?Arbeitdisziplin? jest więc próbą uchwycenia ducha sztuki poznańskiej w jego ostatnim wcieleniu – ożywającego w praktykach artystycznych generacji twórców, którzy na nowo definiują specyfikę lokalnej sceny około roku 2012.

Wystawa ma charakter historyczny, prezentuje artystów związanych z Poznaniem i ich prace w pracowni, na pokazach – są to często archiwalne zapisy filmowe G. Banaszkiewicz, J. Janiak, J. Kasprzyckiego, W. Makowieckiego, z lat 80. i 90. Pojawiają się również zarejestrowane współcześnie rozmowy z wybitnymi kolekcjonerami (G. Kulczyk, C. Pieczyński…) oraz szefami galerii (?EGO?, ?ON?, ?Stereo?…). W filmowej narracji wypowiadają się także autorzy z książki towarzyszącej wystawie omawiając np. historię pism artystycznych (D. Wasilewska), ?poznańskiej szkoły instalacji” (I. Kowalczyk) czy poznańskiej przestrzeni publicznej – M. Michałowska.

Te medialne relacje uzupełniają gabloty z variami, w których znajdują się zaproszenia, katalogi, plakaty, zdjęcia z wydarzeń związanych np. z ?Grupą Koło Klipsa?, wystawami (np. ?Polska fotografia intermedialna lat 80.?, ?Ogrody?…) czy działaniem twórców (J. Kopeć).

x

Zobasz także

Wszystko wiąże się z kobietą…

O doznaniach towarzyszących tworzeniu oraz co można wyssać z mlekiem matki rozmawiamy z rzeźbiarzem Antonim ...