Dan Holdsworth w Zamku

Dzisiaj, w poniedziałek, 7 marca 2011, o godz. 19.00 w zamkowej Galerii Fotografii pf nastąpi otwarcie wystawy fotografii pt. ?Blackout?. Jej autorem jest uznany brytyjski fotograf. Będzie to premierowy pokaz jego prac w Poznaniu. Dzień później, we wtorek, 3 marca 2011 o godz. 18.30, również w Galerii odbędzie się z nim spotkanie pt. ?Nowe perspektywy fotografii?.

Na serię ?Blackout? składają się wielkoformatowe pejzaże ukazujące wulkaniczny krajobraz Islandii w negatywie. Wybór negatywu, jako ostatecznej konwencji przedstawienia, nie jest tutaj przypadkowy. Odwrócenie tonalne obrazu wzmacnia symbolikę fotografii, pozwalając na odrealnienie przedstawionego widoku. Dzięki konwencji negatywu wykonane za dnia fotografie przypominają nocne sceny, a w niektórych przypadkach nietypowe światło upodabnia widoki ze zdjęć Dana Holdswortha do księżycowych krajobrazów. Ponadto powiększenie negatywu fotograficznego do sporych rozmiarów umożliwia zwrócenie uwagi na technologiczny aspekt medium fotografii i wydobycie ukrytych, bliskich magii walorów tradycyjnego procesu fotograficznego. Dzięki temu seria ?Blackout? zdaje się oscylować pomiędzy realnym a magicznym, rzeczywistym i fantastycznym, a wyludnione fotografie epatują ogromnym ładunkiem emocji. Wystawa została zorganizowana przy współpracy z British Council. Wystawa będzie czynna do 10 kwietnia 2011 roku.

Dan Holdsworth
(1974) należy do najbardziej cenionych i rozpoznawalnych fotografów brytyjskich młodego pokolenia. Jego fotografie prezentowane były podczas licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych. Wiele z nich znajduje się w znanych kolekcjach (m.in. Tate Gallery, Victoria & Albert Museum, kolekcja Saatchi w Lodnynie czy Centrum Pompidou w Paryżu). Fotograf stale współpracuje z Patrizia Low Gallery.

Na wystawę bilety:
2, 3 zł.

Na spotkanie:

Wstęp wolny.

x

Zobasz także

Wszystko wiąże się z kobietą…

O doznaniach towarzyszących tworzeniu oraz co można wyssać z mlekiem matki rozmawiamy z rzeźbiarzem Antonim ...