CzwARTek z wyobraźnią

W poznańskim Centrum Kultury Zamek, które mieści się na ul. Święty Marcin 80/82 (tel. 061 6465200), w Holu Balkonowym już jutro, w czwartek 16 czerwca 2011 o godz. 18.00 odbędzie się kolejne spotkanie z czwartkowego cyklu. Wykład Macieja Szymaniaka, który nadzwyczaj lubi czwartkowe wykłady, będzie miał tytuł: ?Dyrygenci wyobraźni ? Yves Klein, Tadeusz Kantor i inni?. Wstęp wolny.

Yves Klein urodził się 28 kwietnia 1928 w Nicei, a zmarł 6 czerwca 1962 w Paryżu. Był francuskim artystą intermedialnym, malarzem i rzeźbiarzem. Pomimo swojej krótkiej ? trwającej zaledwie osiem lat (1954 do 1962) ? kariery artystycznej, należy dziś do najważniejszych protagonistów powojennej awangardy. Tworzył obrazy, rzeźby, instalacje, fotografie, scenografie teatralne i filmowe. Napisał też kilka ważnych tekstów, w których zakwestionował tradycyjną koncepcję sztuki, jej tworzenia i prezentacji. Międzynarodowe uznanie zdobył jako pierwszy twórca monochromów. Yves Klein swój ulubiony malarski kolor – ultramarynę opatentował pod nazwą International Klein Blue. IKB to niezwykle intensywny, jaśniejący błękit, uzyskany według receptury, którą artysta opracował samodzielnie.

Tadeusz Kantor
urodził się 6 kwietnia 1915 w Wielopolu Skrzyńskim, zarł 8 grudnia 1990 w Krakowie. Był polskim reżyserem, malarzem, scenografem, grafikiem, autorem manifestów artystycznych, animatorem życia kulturalnego i założycielem teatru Cricot 2 w Krakowie. Był absolwentem i profesorem krakowskiej ASP. Do najsłynniejszych jego dzieł należą: ?Dziennik z podróży?, ?Człowiek i stół?, ?Niebezpieczne odwrócenie? i ?Powrót do domu rodzinnego?, a także głośne przedstawienia teatralne ?Umarła klasa? i ?Wielopole, Wielopole?. Z okresu studiów oraz okresu II wojny światowej pochodzą jego pierwsze obrazy i fascynacje teatrem. Podczas okupacji stworzył konspiracyjny Teatr Niezależny, w którym wystawiał dla zaufanej publiczności repertuar narodowy. W pierwszych latach powojennych tworzył obrazy w konwencji bliskiej surrealizmowi. Jako malarz zamilkł w momencie, kiedy władze PRL zaczęły wprowadzać socrealizm w sztuce. W swoim teatrze wystawiał sztuki Stanisława Ignacego Witkiewicza, a później także własne. Przekonany, że ?sztywne, uświęcone tradycją granice między sztukami należy znieść?, działał na różnych polach poza malarstwem i teatrem: organizował happeningi, tworzył dzieła zwane ?obiektami sztuki?, które spożytkował w scenografii do własnych przedstawień. Dzięki licznym wyjazdom i podróżom po Europie i po świecie, możliwym przede wszystkim ze względu na sukcesy swego teatru, mógł bezpośrednio stykać się z nowymi trendami w sztuce. Kantor miał poczucie ?misji? – przywoził i rozwijał swoje obserwacje po przyjeździe do kraju.

CzwARTek 16 czerwca

?Dyrgenci wyobraźni” to kolejne spotkanie , na którym mowa będzie o artystach wykraczających ponad powszechnie przyjęte normy, nawet te artystyczne. Spojrzeć będzie można na dzieła ludzi, takich jak Yves Klein i Tadeusz Kantor, którzy potrafili ukazać bezkresną głębię własnej wyobraźni. Ich sztuka, która wydaje się dziwna, która wymaga emocji i zaangażowania. Sztuka, która śmieje się sama z siebie, która nie jest obrazem przedstawiającym bukiet kwiatów i kiść winogron. Czy da się ją lubić?

?CzwARTek? to cykl wykładów o sztuce skierowanych do szerokiej publiczności. Mówa w nich jest o największych artystach XIX i XX wieku oraz o ich dziełach, które miały znaczący wpływ na rozwój sztuki. Każdy z wykładów jest opowieścią o obrazach, budynkach, rzeźbach, instalacjach oraz innych działaniach artystycznych. Można nauczyć się patrzeć na sztukę najnowszą i rozumieć jej język. Wykłady odbywają się raz w miesiącu, zawsze w czwartek.

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...