CIRCUMSTANCE na Transatlantyku

Na Festiwalu Transatlantyk 2011 aż dwa razy będzie można zobaczyć, w Polsce premierowo, jeden z najlepszych filmów innego festiwalu, a mianowicie Festiwalu Sundance 2011. ?Circumstance? w reż. Maryam Keshavarz to film o współczesnym Iranie, miłości, seksie i… religijnym fundamentalizmie. Jest inspirowany rodzinną historią reżyserki, a pokazany zostanie w sekcji Transatlantyk Panorama.

Miłość i seks w Teheranie? Do tego między kobietami? Taki film nie mógłby powstać w Iranie ? i nie powstał. Maryam Keshavarz nakręciła go w Libanie, z aktorami, którzy wyjechali z kraju, lub też urodzili się już poza nim.

Wyróżniony nagrodą publiczności w Sundance film jest debiutem Maryam Keshavarz, której rodzina w latach 60. przeprowadziła się do Stanów ? z powodów ekonomicznych, a nie politycznych, więc reżyserka miała dwa paszporty i wielokrotnie podróżowała pomiędzy Ameryką i Iranem. ?Circumstance? jest filmem, który zrodził się właśnie z tego bycia ?pomiędzy?: opowiada o codziennym życiu Irańczyków, ale zarazem przyjmuje zewnętrzną, zachodnią perspektywę. Maryam Keshavarz pokazuje mało znaną twarz swojego rodzinnego kraju: wykształcone, liberalne elity i młodzieżowe ?podziemne?, ?zakazane? życie Teheranu, które niczym nie odbiega od życia młodych ludzi w Paryżu czy Nowym Jorku.

Pulsujący muzyką, intensywny w obrazach, szalenie zmysłowy film opowiada o dwóch szesnastolatkach (zagranych przez Nikohl Boosheri i Sarah Kazemy), które poza przyjaźnią łączy także namiętność. Dziewczyny marzą, że pewnego dnie wyjadą razem do Dubaju, gdzie naprawdę będą wolne. Póki co wieczorami ściągają chusty, zakładają modne sukienki, robią makijaż i bawią się na nielegalnych imprezach. Spotykają z przyjaciółmi, biorą udział w dubbingu ?Obywatela Milka?, którego jeden ze znajomych przełożył na farsi. Ich życie zmieni jeden dzień, dzień, który ujawni tytułowe “okoliczności?, pozwalające państwu brutalnie ingerować w życie obywateli. Jedyną ochroną są władza i pieniądze, i to one ostatecznie zadecydują o losach przyjaciółek.

?Circumstance? opowiada o podwójnym życiu, i o konformizmie i hipokryzji, które wydają się niezbędne do przetrwania w tych ?okolicznościach?. Jest także przewrotnym filmem o pokoleniach, w którym rodzice okazują się bardziej liberalni, niż dzieci, a religijny fundamentalizm nie jest domeną wyłącznie niewykształconej, biednej części społeczeństwa.

Film zostanie pokazany dwukrotnie. Terminy i godziny projekcji znajdziesz tutaj.

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...