Chór Czarownic

Chór Czarownic to zespół około 30 kobiet, śpiewających performerek, które wraz z zespołem muzycznym (perkusja, live electronic i harfa stalowa) tworzą muzyczny spektakl. Same chórzystki również grają na instrumentach specjalnie dla nich skonstruowanych.

Chór Czarownic zagrał m.in. na Forum Przyszłości Kultury w Warszawie, Kongresie Kobiet w Poznaniu, Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Festiwalu w Jarocinie oraz wielu festiwalach teatralnych.

Chór Czarownic budzi silne emocje, śpiewa i gra punkowo, awangardowo, ale również lirycznie i dramatycznie. Nikogo nie zostawia obojętnym, bywa swoistym katharsis zarówno dla publiczności, jak i artystek na scenie.

Pieśń „Twoja władza” stała się znanym w całej Polsce oraz za granicą hymnem zaangażowanych ruchów prokobiecych.

idea – Ewa Łowżył,
słowa – Malina Prześluga,
muzyka – Zbyszek Łowżył, Patryk Lichota, Malwina Paszek,

wykonawcy:
26-osobowy kobiecy zespół wokalny,
Mieszko Łowżył – perkusja,
Patryk Lichota – instrumenty elektroniczne,
Ida Łowżył – harfa stalowa.

Inspiracją do powstania tego projektu stała się historia pierwszej w Polsce oskarżonej o czary i spalonej na stosie kobiety. Miało to miejsce w 1511 roku na Chwaliszewie, które obecnie jest nad-rzeczną dzielnicą Poznania. Była to pierwsza ofiara pogromów czarownic w tej części Europy.

Kobiety w Chórze Czarownic są w różnym wieku, należą do różnych pokoleń, pracują w różnych zawodach, są córkami, żonami, partnerkami, matkami i babciami. Łączy je energia i chęć zabrania głosu.

„(…) Chór Czarownic rozpoczyna spektakl pieśnią o Chwaliszewie, wkrótce jednak zaczyna śpiewać o macierzyństwie, kobiecym ciele, rodzinie, obowiązkach, dzieciach, a nawet medycynie estetycznej. Zdaje się poszukiwać miejsca kobiety w społeczeństwie, które oczekuje od nich urody i matczynej troski, kariery i pełnego oddania rodzinie, skromności i licznego potomstwa. Jak od tego wszystkiego nie zwariować?
(…) Do Chóru Czarownic włączyły się kobiety w różnym wieku, o różnej przeszłości i doświadczeniach, a każda z nich ma do powiedzenia coś od serca. Ta silna, buntownicza kobiecość, jaka maluje się w spektaklu, nie jest wykluczająca dla żadnej grupy. Daje poczucie wspólnoty, którego brakuje wielu osobom we współczesnym zindywidualizowanym społeczeństwie, a także podkreśla, jak istotne jest bycie razem, sprzymierzenie się przeciwko złu. (…) Mocą chóru jest nie tylko umiejętność opowiadania o świecie, ale też budowania wspólnego głosu, dźwięku, wołania. Chóru nie sposób zagłuszyć ani przekrzyczeć – sięgając po prostą formę chóralnej pieśni, kobiety same sobie przyznają głos.”
http://kultura.poznan.pl/mim/kultura/news/relacje-recenzje-opinie,c,9/bliscy-nieznajomi-glos-choru,106073.html
20.05.2017
Anna Rogulska

„Ogromne wrażenie robi czterdziestominutowy występ kobiecego chóru z Poznania.
Dwudziestka kobiet stojących na scenie boso, w bieliźnianych halkach, z ciemnymi makijażami i ogniem wypisanym na twarzach (…) Z każdą pieśnią, uderzeniem w bęben czy elektroniczną harfę wzrasta temperatura wypowiedzi.
Jest coraz głośniej i coraz ostrzej. I nie ma już miejsca na dialog. Jest siła. Siła kobiet. A każda z nich jest inna, wysoka, niska, chuda i gruba, stara i młoda, nauczycielka i księgowa, fizjoterapeutka i artystka.”

http://www.dzielnicewroclawia.pl/piesni-czarownicy-recenzja/
CHÓR CZAROWNIC
Spektakl Sala Wielka
Godzina g. 19
Data 18.12.2018
Cena 25.00 zł

bilety:
miejsca siedzące (150 sztuk) – 30 zł
miejsca stojące (500 sztuk) – 25 zł

x

Zobasz także

Tydzień filmu niemieckiego

29 listopada w Kinie Muza w Poznaniu rozpocznie się kolejna edycja Tygodnia Filmu Niemieckiego! Pokażemy ...