Chińskie kino Muza

W dniach od 8 do 11 kwietnia 2011, w Kinie ?Muza? na ul. Święty Marcin 30 w Poznaniu pokazane zostaną cztery filmy chińskiego reżysera ?szóstej generacji?, Jia Zhangke. Będą to: ?Kieszonkowiec?, ?Peron?, ?Nieznane rozkosze? oraz ?Świat?. Przegląd filmów zorganizowany został przez Instytut Konfucjusza UAM. Wstęp wolny! Wejściówki można odbierać w kasie kina na godzinę przed seansem.
Program projekcji:
Każdy seans poprzedzi prelekcja.

1. piątek 8.04 godz. 19.00 ?Kieszonkowiec” (Xiao Wu)

Tytułowy ?Kieszonkowiec? wiedzie nieciekawe życie w Fenyangu, rodzinnym mieście reżysera. Kiedy nie zostaje zaproszony na wesele kolegi, również byłego złodzieja, zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę został zupełnie sam. Czy uda mu się odnaleźć miłość? Film nakręcony jest pół-amatorską techniką, pełną długich ujęć, jakby kamerą ?z ręki?, co nadaje mu dokumentalny charakter. W tle rysuje się obraz chińskiego miasta i społeczeństwa u progu XXI wieku.

2. sobota 9.04 godz. 17.00 ?Peron” (Zhantai)

?Peron? uważany jest przez krytyków za najlepszy film reżyserów generacji Jia Zhangke. Film opowiada historię obwoźnej grupy muzycznej i ich losy na przestrzeni lat. Wszyscy marzą o sukcesie i miłości, a motywem przewodnim jest właśnie muzyka pop, którą grają. Poza historiami bohaterów widzimy również zmieniające się przez ostatnie dziesięciolecia Chiny: politykę jednego dziecka, urbanizację, reformy gospodarcze i portret współczesnej młodzieży.

3. niedziela 10.04 godz. 17.00 ?Nieznane rozkosze” (Ren Xiao yao)

Ostatnia część trylogii o transformacji Chin to historia trójki młodych ludzi, samotnych, znudzonych życiem w wielkim mieście, bez marzeń o przyszłości. 19-letni Bin Bin, członek duchowej sekty Falun Gong, jest bezrobotny i wciąż mieszka z matką. Xiao Ji całymi dniami jeździ motorem po mieście, w końcu popada w konflikt z lokalnym gangiem. Qiao Qiao, młoda tancerka i piosenkarka, wyznaje jedynie hedonizm i przez to nie może stworzyć szczęśliwego związku. Czy uda im się wyjść z tego marazmu?

4. poniedziałek 11.04 godz. 19.00 Świat (Shijie)

?Świat? w filmie Jia Zhangke to w rzeczywistości kiczowaty pekiński park rozrywki, gdzie można zobaczyć m.in. pomniejszona Krzywą Wieżę w Pizie, Wieżę Eiffla czy egipskie piramidy. Miasteczko oglądamy oczami występujących w nim artystów, którzy w przepychu kolorowych kostiumów i dekoracji zgubili gdzieś swoją niewinność i marzenia. Dla widza są uosobieniem piękna i blasku, ale faktycznie są samotni i zagubieni, niezdolni do prawdziwej miłości. Film jest metaforą pustki, jaką niosą ze sobą globalizacja i komercja.

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...