Biennalowa Scena Prezentacji 2012

15 października włoski teatr Tam Teatromusica spektaklem PICABLO zainaugurował BIENNALOWĄ SCENĘ PREZENTACJI. W tym tygodniu Centrum Sztuki Dziecka zaprasza młodzież i dorosłych na przedstawienie WNYK Opolskiego Teatru Lalki i Aktora (22 i 23.10) oraz dzieci od 5 lat na BLEEE… Teatru Maska z Rzeszowa (24 i 25.10). Są to realizacje współczesnych dramatów napisanych przez młodych, niezwykle utalentowanych twórców Roberta Jarosza i Malinę Prześlugę.
Scena Prezentacji wraz z konferencją naukową (25-26.10) rozpoczną rozważania na temat roli słowa w sztuce adresowanej do młodego odbiorcy. W ten sposób organizatorzy zapowiadają temat i pola zainteresowań 19. Biennale Sztuki dla Dziecka, które pod hasłem SŁOWO NA TERYTORIUM SZTUKI DLA DZIECKA odbędzie się w czerwcu 2013 roku.
WNYK Roberta Jarosza to propozycja, jakich mało w polskim teatrze, gdyż adresowana jest do młodzieży od 15 lat. Sztuka dotyka problemu dojrzewania, niezaspokojonego pragnienia miłości, przyjaźni i bezpieczeństwa. Stawia pytania o naturę śmierci. To fragmentaryczna opowieść prowadzona bez linearnej konsekwencji zdarzeń, zapisana w rwanych dialogach, fleszach z przeszłości. ?Wnyk? w przenikliwy, trafny, poruszający i szczery sposób dotyka najbardziej skrytych zakamarków życia emocjonalnego dojrzewających młodych ludzi. Robert Jarosz za tekst i Bogusław Kierc za reżyserię ?Wnyka? zostali nagrodzeni w 18. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w 2012 roku. – 22 października (poniedziałek), godz. 18.00 – 23 października (wtorek), godz. 11.00 – Pawilon Nowa Gazownia, ul. Ewangelicka 1.
Na BLEEE… Teatru Maska z Rzeszowa, zapraszamy dzieci w wieku od 5 lat. Przedstawienie wyreżyserowane przez Laurę Słabińską to prapremiera dramatu Maliny Prześlugi, wyróżnionego w Konkursie na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży, opublikowaną w Nowych Sztukach dla Dzieci i Młodzieży. Skazany na pętlę autobusową Paź Królowej, wątpiący w istnienie władczyni, spotyka bandę dziwnych, wydawałoby się nieatrakcyjnych owadzich odrzutków, którzy poszukują akceptacji i zrozumienia dla swej wyjątkowości. Próbuje porwać ich do działania, odbudować ich poczucie własnej wartości, chce dobrze. Niezwykle dowcipny i dynamiczny spektakl jest próbą przekazania, bez moralizatorstwa i dydaktyzmu, wartości takich jak: tolerancja, przyjaźń, wiara w marzenia i ich moc sprawczą. Postaci i sytuacje przedstawienia są wielowymiarowe, zaskakujące, humorystyczne, nawet dla tych, którzy nigdy nie byli na pętli autobusowej przy ul. Kaczej. – 24 października (środa) 2012, godz. 17.00 – 25 października (czwartek), godz. 10.00 i 17.00 – Ośrodek Teatralny Maski, al. Niepodległości 26. Bilety na wszystkie spektakle są w cenie 10 zł. Sprzedaż biletów od 7 października w holu CK Zamek, w godz.12.00-18.00
Tegoroczna Scena Prezentacji CSD powiązana jest z myślą przewodnią przyszłorocznego Biennale Sztuki dla Dziecka ? SŁOWO NA TERYTORIUM SZTUKI DLA DZIECKA. Taki też będzie temat dwudniowej konferencji naukowej organizowanej przez Centrum Sztuki Dziecka w celu wypracowania podstaw teoretycznych i zainicjowania rozważań nad hasłem przewodnim festiwalu wśród wykładowców, studentów, pedagogów, animatorów sztuki, artystów. Prelegentami będą pracownicy naukowi UAM, Uniwersytetów: Warszawskiego, Wrocławskiego, Łódzkiego. Udział w konferencji jest bezpłatny. Konferencja odbędzie się w dniach 24-25 października 2012.
Szczegóły na www.csdpoznan.pl

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...