Betlejemskie światło pokoju

Uroczystość przekazania tego światła odbędzie się 19 grudnia 2010 na Starym Rynku.

W niedzielę, 19 grudnia, jak co roku, przybędzie do Poznania Betlejemskie Światło Pokoju z Groty Narodzenia Jezusa Chrystusa w Betlejem, niesione harcerską sztafetą przez całą Polskę. Na Starym Rynku w Poznaniu zostanie ono uroczyście przekazane Prezydentowi Miasta oraz mieszkańcom Poznania i wszystkim gościom.

O godzinie 16.00 w poznańskiej Farze odprawiona zostanie pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego uroczysta Msza św. w intencji Miasta, przygotowana przez Komendę Chorągwi Wielkopolskiej ZHP.

Po Mszy św., ok. godz. 17.15 Betlejemskie Światło Pokoju przeniesione w uroczystym pochodzie na poznański Stary Rynek, zostanie przekazane przez harcerzy Prezydentowi Miasta Poznania, a za jego pośrednictwem wszystkim mieszkańcom naszego miasta oraz zaproszonym gościom. Świąteczne życzenia w imieniu zaproszonych gości złożą przedstawiciele poznańskiego korpusu konsularnego, służb mundurowych, a także rektorzy poznańskich uczelni. Niezwykłe spotkanie na Starym Rynku zakończy świąteczne Błogosławieństwo, którego udzieli wszystkim zgromadzonym ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki.

W tym roku zaproszono również do współpracy Caritas Archidiecezji Poznańskiej. W dniach 18-19.12 (sobota, niedziela) przy scenie głównej na Starym Rynku będzie można nabyć świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. W ten sposób można włączyć się w ideę niesienia pomocy potrzebującym dzieciom. Tegoroczne hasło kampanii to ?Zapalmy dzieciom światło nadziei?, a organizatorzy chcą zwrócić szczególną uwagę na problem dzieci, które ucierpiały wskutek powodzi w Polsce. Ofiary zgromadzone przez Caritas Archidiecezjalną dofinansują wypoczynek letni dla 10 000 dzieci w całej Archidiecezji.

Wieczór uświetni występ Piotra Pawlickiego z Bydgoskim Chórem Gospel.

Betlejemskie Światło Pokoju
, z Groty Narodzenia Chrystusa, przywożone jest do Europy przez skautów austriackich. W tym roku, 11 grudnia 2010 roku, w rzymskokatolickim kościele św. Jana Bosko w Wiedniu przedstawiciele organizacji skautowych z różnych krajów Europy po raz 24 uczestniczyli w uroczystości przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju. Harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego przejęli je od słowackich skautów 12 grudnia 2010 roku, by powędrować z Nim w sztafecie przez całą Polskę. Przekazywane z rąk do rąk przez harcerki i harcerzy dotrze do kościołów, urzędów i mediów, a także do szkół, szpitali i wszystkich potrzebujących. Tegoroczne przesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi: NIEŚMY ŚWIATŁO POKOJU. Ogień z Groty Narodzenia Pańskiego z Betlejem jest symbolem pokoju, wzajemnego zrozumienia poszczególnych ludzi i narodów, jest znakiem nadziei życia pozbawionego konfliktów i waśni. Harcerze Chorągwi Wielkopolskiej Związku Harcerstwa Polskiego przekażą Betlejemskie Światło Pokoju Prezydentowi Miasta i mieszkańcom Poznania w tą niedzielę.

Po uroczystej mszy św. przejdziemy na Stary Rynek i przekażemy Betlejemskie Światło Pokoju z nadzieją, że ten mały, ale swoją mocą wielki płomień rozświetli otaczający nas świat, a szczególnie mocno zaświeci w naszych sercach.

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...