Balet La Sylphide

W piątek, 14 stycznia 2011 o godz. 12.00 będzie można zobaczyć jeszcze raz ten klasyczny balet z XIX wieku.

Balet Teatru Wielkiego w Poznaniu.

La Sylphide:
Narodziny baletu romantycznego związane są z paryską prapremierą La Sylphide z 1832 roku. Choreograficzna wersja Filippo Taglioniego okazała się bardzo inspirująca dla innego wielkiego twórcy tego okresu Augusta Bournonville?a, który w 1836 roku wystawił w Kopenhadze własną wersję tego baletu. Od czasu kopenhaskiej prapremiery La Sylphide była prezentowana ponad 750 razy w wykonaniu Królewskiego Baletu Duńskiego i do dziś stanowi sztandarową pozycję repertuarową tego zespołu. Spektakl należy do światowego kanonu baletu klasycznego, wystawiany był między innymi w Teatrze Bolszoj w Moskwie, londyńskiej Covent Garden, mediolańskiej La Scali oraz w Het Nationale Ballet w Amsterdamie.

W Teatrze Wielkim w Poznaniu pierwsze przedstawienie można było zobaczyć tydzień wcześniej, w piątek 7 stycznia 2011. Tym razem realizacji przekazu choreograficznego La Sylphide podjęła się Karina Elver, wieloletnia tancerka Królewskiego Baletu Duńskiego. Z ogromnym pietyzmem odtworzyła klimat romantycznego baletu Bournonvilla?e, gdzie rzeczywistość zlewa się z magicznym światem sylfid, do którego przenosi nas wielki duński choreograf.

Informacje:
Kierownictwo muzyczne: Agnieszka Nagórka
Przekaz choreograficzny: Karina Elver

Miejsce:
Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki
ul. Fredry 9
60 – 967 Poznań
tel. 61 65 90 200

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...