?Mesjasz? G. F. Haendla ? jedno z największych dzieł oratoryjnych w historii muzyki, które przyniosło kompozytorowi światową sławę, zabrzmi w środę, 30 listopada 2011, o godz. 19.00 w kościele oo. Franciszkanów na Górze Przemysła w Poznaniu. Libretto monumentalnego, barokowego oratorium, zestawione przez Charlesa Jennensa, składa się z tekstów biblijnych zaczerpniętych z Pisma Świętego.
Całość dzieła dzieli się na trzy części: pierwsza zapowiada nadejście Mesjasza, druga mówi o Jego życiu, śmierci i zmartwychwstaniu, trzecia – o zbawieniu przezeń ludzkości, o spełnieniu mesjanistycznego posłannictwa.
Orkiestrze Arte dei Suonatori towarzyszyć będzie chór ?Maîtrise de Bretagne? pod dyr. Martina Gestera, a samą wyjątkowość koncertu podkreśli fakt, iż dzieło Haendla zostanie zagrane na historycznych, barokowych instrumentach.
Program:
Georg Friedrich Haendel – Oratorium Mesjasz
Wykonawcy:
Kirsten Blaise – sopran
Daniel Cabena – kontratenor
Richard Edgar-Wilson – tenor
Marc Labonnette – bas
Chór Maîtrise de Bretagne
(dyr. Jean-Michel Noël)
Orkiestra ?Arte dei Suonatori?
Martin Gester – dyrygent
Bilety:
30 zł – normalny i 20 zł – ulgowy, a sprzedawane są w CIM oraz na godzinę przed koncertem. Ich rezerwacja:
guido@post.pl, tel. 603 858006.
Mecenat:
Urząd Miasta Poznania
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Patronat medialny:
Polskie Radio Program 2
Radio Merkury
Organizator:
Fundacja Arte dei Suonatori
Martin Gester
Organista, klawesynista, dyrygent, muzykolog, pedagog, a przede wszystkim twórca ?Le Parlement de Musique? ? formacji artystycznej, która już w pierwszej połowie lat 90. zachwyciła melomanów i krytyków odkryciami i interpretacjami mało znanej muzyki francuskiej i niemieckiej, a później także włoskiej. Kreatywność, która każe nieustajaco poddawacś w wątpliwosścś stereotypy, a także uwaga zwroścona w stronę muzyki tradycyjnej, tanśca i sztuki scenicznej – oto niektośre cechy, charakteryzujące styl i interpretacje Martina Gestera. Jego liczne płyty nagrane dla francuskich wytwórni ? Accord, Temperaments, Opus 111 i Assai zyskały wiele nagród międzynarodowej prasy muzycznej. Artysta chętnie zapraszany jest do udziału w festiwalach nie tylko w Europie, ale też w Ameryce i Azji. Z równym powodzeniem występuje w roli dyrygenta jak i solisty. Współpraca Gestera z ?Arte dei Suonatori? liczy sobie 10 lat, gdyż był on pierwszym muzykiem, do którego zespół zwrócił się z propozycją regularnej współpracy. Jej wynikiem jest nagranie ?Concerti grossi? op.6 Haendla, wydane w 2009 roku, które zostało obsypane nagrodami międzynarodowej krytyki muzycznej.