Arka przeciw żywiołom

Od 23 lipca do 30 września 2011 na Starym Rynku w Poznaniu trwać będzie wystawa Radosława Gryty, pt.: ?Budujcie arkę?. Nawiązuje ona do nawiedzających miasto w przeszłości powodzi. Niesie przestrogę przed dzisiejszymi zmaganiami z żywiołami zainicjowanymi przez ludzi. Odsłonięcie obiektu nastąpi w sobotę, 23 lipca 2011, o godz. 20.00 na Starym Rynku, przy pomniku Św. Jana Nepomucena.

Potop obrazów, nieustępliwość kusicieli, próby ratowania prywatnych przestrzeni. Wobec tego wszystkiego siły natury wydają się być jedynie czubkiem góry lodowej. Cały czas jednak niezmiennie wznosi się on ponad lustro wody, daje o sobie regularnie znać, a ostatecznie przesądzić może o finale, sprowadzając człowieka do bezlitosnej walki o przetrwanie.

Radosław Gryta – rzeźbiarz, performer i nauczyciel. Mieszka i pracuje w Finlandii. Rzeźbi najczęściej w drewnie i kamieniu. Sięga po glinę, włókna szklane, ceramikę, blachę i sklejkę. Rozpatruje w działalności artystycznej jednostkową i zbiorową pamięć ? oraz zapominanie. Wartości ? i ich definiowanie. Buduje mikrohistorie, które odnoszą się do codziennego życia ‘szarych ludzi?. Prowokuje do odczytywania poezji, zmaterializowanej w formie plastycznej. Prace Radosława Gryty znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych na całym świecie. Artysta działa w przestrzeniach publicznych.

x

Zobasz także

Wszystko wiąże się z kobietą…

O doznaniach towarzyszących tworzeniu oraz co można wyssać z mlekiem matki rozmawiamy z rzeźbiarzem Antonim ...