„Arena” w „Arsenale”

W poniedziałek, 19 marca 2012, o godz. 18.00 w Galerii Miejskiej ?Arsenał? na Starym Rynku 6 w Poznaniu (tel. 61 852 95 01 lub 02) w cyklu: ?Rozbiór architektury ? wędrówki po Poznaniu? Jarosław Trybuś mówić będzie o projekcie poznańskiej ?Areny?. Będzie to pretekst do przypomnienia jej rzymskiego pierwowzoru i fascynacji, jaką budziły możliwości technologiczne w czasach jej budowy. Wstęp wolny.

Rozbiór architektury. WĘDRóWKI PO POZNANIU

Powszechność architektury to jej przekleństwo. Prawdą przecież jest, że mijamy zupełnie bezrefleksyjnie wiele budynków – oczywiście tych mniej eksponowanych. Architektura teraz to tylko tło miejskiego życia. Jednak w ogromnej masie otaczających nas budynków s a i takie, którym warto poświęcić więcej uwagi, a to dlatego, że są częścią wielowiekowej tradycji architektury, która pokazuje prądy umysłowe swego czasu, i co za tym idzie, tworzy historię. W Poznaniu mamy dużo dobrych, wspaniałych wręcz. dzieł architektury ostatniego stulecia. Należy wskazać im ich właściwe miejsce w miejscu historii miasta i jego architektury. Służą temu spotkania z cyklu ?Rozbiór architektury ? wędrówki po Poznaniu?. Można po słuchać na nich o kontekstach powstania najbardziej wyrazistych poznańskich budynków, prześledzić odniesienia stylistyczne, zbadać wpływy, z których powstały, i które same stworzyły. Celem tego cyklu jest głównie edukacja historii architektury, ale także prześledzenie konkretnych przykładów poszczególnych stylów architektonicznych w mieście. Jarosław Trybuś ujawnia kulisy powstawania znanych poznaniakom budynków, zwraca uwagę na to, czego na pierwszy rzut oka nie widać. Jego wykłady natomiast pełne są faktów mało znanych i anegdot.

Koordynacja: Bogna Błażewicz, kontakt: bogna@arsenal.art.pl.

Jarosław Trybuś

Jest to historyk sztuki, krytyk architektury i wykładowca w jednym. W 2008 roku wraz z Grzegorzem Piątkiem zdobył ?Złote Lwy” na Weneckim Biennale Architektury jako kurator wystawy ?Hotel Polonia” (polski pawilon na Biennale). W Galerii Miejskiej ?Arsenał? prowadził autorskie wykłady: ?Architektura Poznania ostatnich stu lat? (2004?2005), ?Starchitekci. Gwiazdy architektury? (2006?2009), ?Architektoniczności (8 stron architektury)? (2009-2010). Współpracuje z Instytutem Stefana Starzyńskiego w Warszawie. Jest laureatem Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za 2008 rok oraz Dyplomu Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie (2009).

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...