Al Di Meola

W poznańskim Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego znajdującym się przy ul. Przybyszewskiego 37 (tel, 61 854 73 85) we wtorek, 13 marca 2012, o godz. 20.00 odbędzie się kolejny koncert z cyklu ?Era Jazzu?. Zagra na nim Al Di Meola, a właściwie jego nowy zespół. Będą oni grać jeszcze w Warszawie (12 marca) i w Łodzi (14 marca).
Jeśli miarą uwielbienia oraz popularności są wizyty Ala Di Meoli w Polsce – mówi Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu – to jest on z pewnością najbardziej popularnym muzykiem jazzowym w naszym kraju. Pojawia się tutaj zarówno na zaproszenia prestiżowych festiwali, jak i niewielkich klubów czy wręcz korporacyjnych eventów. W ramach Ery Jazzu gościliśmy go w 2000 roku w duecie z Dino Saluzzim oraz w specjalnych projektach wraz z Orkiestrą ?Amadeus? Agnieszki Duczmal. W grudniu 2003 gitarzysta był bohaterem ?Christmas Gali? a w 2007 jazz-rockowego show w Sali Kongresowej.

Al Di Meola

Muzyk należy do najciekawszych współczesnych gitarzystów jazzowych, wyróżniając się niezwykłą otwartością na inne obszary muzyki. W jego muzyce miesza się delikatne, klasyczne brzmienie gitary akustycznej z futurystycznymi brzmieniami syntezatorów i etnicznymi brzmieniami instrumentów perkusyjnych. Zainspirowany jazzem, etniczną world – music, latynoskim rytmem i melodią zaskoczył muzyczny świat albumem ?Heart Of The Immigrants”. Gitarzysta zaprosił wówczas do współpracy wybitnego bandeonistę Dino Saluzzi’ego, tureckiego perkusistę Arto Tuncboyaci oraz gitarzystę z Wenezuelii, Chrisa Carringtona. ?World Sinfonia” oraz późniejsza ?Di Meola Plays Piazzolla? stały się dla gitarzysty syntezą muzycznych inspiracji oraz subtelną, folkloryzującą, jazzową suitą; muzyką emocji i nastroju; improwizacją jazzu i melodyjnego rytmem tango.

Jego jubileuszowy, 25-ty studyjny album, ?Pursuit Of Radical Rapsody? to powrót gitarzysty do stylistyki ?World Sinfonii?, warsztatowej formacji, która na ponad dwie dekady wyznaczała kreację muzyki amerykańskiego gitarzysty. Teraz nowa odsłona zespołu Ala Meoli nagrana przez gitarzystę wraz z legendarnym basistą Charliem Hadenem, kubańskim geniuszem fortepianu Gonzalo Rubalcabą, perkusistami Mino Ginelu, Peterem Erskinem oraz nadwornym bębniarzem Gumbi Ortizem. ?Pursuit of Radical Rapsody? to także kolejny, studyjny zespół Ala Di Moli z akordeonistą Fausto Beccalossi, gitarzystą Peo Alfonsim oraz perkusistą Peterem Kaszasem. Z tymi muzykami Al Di Meola pojawi się na koncertach Ery Jazzu.

Artysta zawsze poszukiwał nowych brzmień i muzycznych skojarzeń. Czynił to zarówno w jazz-rockowej wirtuozerii ?Electric Rendezvous”, ?Scenerio”, jak i w ?Kiss My Axe”. Szczególnego wymiaru nabrała muzyka Ala Di Meoli, gdy nad jazzową improwizacją panować począł latynoski rytm oraz subtelnie asymilowany folklor. Gitarzysta zawsze czerpał inspiracje dla swojej muzyki z folkloru latynoskiego. Początkowo zauroczony jazzową ?fiestą” Chicka Corei, później brawurowym trio ?De Lucia – McLaughlin – Di Meola?, wreszcie jazzowymi sambami Airto Moreiry (?Soaring Through A Dream”, ?Tirami Su”). Szczególnie udanym okazała się realizacja albumu ?The Grand Passion?. Jeśli do tego dodać próby grania klasyki z orkiestrą Amadeus, czy też jego nowy pomysł solowej interpretacji kompozycji A. Piazzolli, a nade wszystko entuzjastyczny come-back z zespołem ?Return to Forever? – to jawi się obraz nieprzeciętnego artysty, wybitnego wirtuoza i ciekawego innowatora dzisiejszego jazzu.

Al Di Meola równie entuzjastyczne podejmowany jest jako wirtuoz – interpretator kanonu Astora Piazzolli, elokwentny rockman w swoich elektrycznych projektach, doskonały improwizator w ?Return To Forever?, czy wirtuoz gitarowej ekwilibrystyki w legendarnym trio ?McLaughlin – De Lucia ? Meola?. „

Bilety:

Drogie, bo: 180 zł i 140 zł, ale naprawdę warto.
Do kupienia w przedsprzedaży na stronach:
www.Ticketpro.pl,
www.Eventim.pl.
www.ebilet.pl.

x

Zobasz także

ICH CZWORO Gabrieli Zapolskiej

26 maja w Teatrze Wielkim podwójna dawka spektaklu „Ich czworo” w reżyserii Jerzego Stuhra. Na ...