„Agnieszka Osiecka zdradziecka”

W poniedziałek 4 maja w Bibliotece Raczyńskich, o godzinie 18, odbedzie się spotkanie z Piotrem Derlatką, autorem książki Zdradziecka Agnieszka Osiecka (Instytut Wydawniczy Latarnik, 2015). Prowadzenie: Tomasz Raczek – krytyk filmowy i publicysta, wydawca, autor programów telewizyjnych i radiowych. Od września 2012 do czerwca 2013 ostatni redaktor naczelny miesięcznika ?Film?.Część artystyczna: koncert zespołu Czamanova (trio jazzowe: fortepian, kontrabas i perkusja) O autorze: Piotr Derlatka, rocznik 1978, absolwent filologii polskiej (specjalność: teatrologia) na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2009 roku obronił pracę doktorską ?Między poezją a piosenką. Poeci piosenki 1956-1989: Agnieszka Osiecka, Jeremi Przybora, Wojciech Młynarski, Jonasz Kofta?. Współredaktor książki Agnieszka Osiecka o kobietach, mężczyznach i świecie (Poznań 2003).
W 2012 roku Wydawnictwo Poznańskie opublikowało jego książkę Poeci piosenki 1956-1989. Agnieszka Osiecka, Jeremi Przybora, Wojciech Młynarski, Jonasz Kofta. Na co dzień ? polonista w jednej z poznańskich szkół średnich. O książce: Książka Zdradziecka Agnieszka Osiecka ukazała się nakładem Instytutu Wydawniczego Latarnik w 2015 roku (premiera: kwiecień). Tomasz Raczek napisał: ?Piotr Derlatka nie uwierzył, że piosenki to tylko rymowane słowa, ułożone do melodii, aby łatwiej wpadała w ucho. Potraktował je poważniej i zobaczył w nich zapis najintymniejszych zwierzeń Osieckiej. Połączył biografię z jej twórczością i bez ogródek opowiedział nam o jej życiowych rolach?.
O rolach Osieckiej opowiadają rozdziały: Córka, Poetessa, Piękna dwudziestoletnia, Ukochana, Narzeczona, Żona, Matka, Córka Saturna. Książkę zamykają Powidoki ? zapis kilkunastu rozmów z przyjaciółmi Agnieszki Osieckiej. O zespole: Czamanova ? trio jazzowe powstałe wiosną 2012 roku.
Muzycy zaangażowani w projekt są doświadczonymi instrumentalistami obracający się w różnej stylistyce muzycznej. Jest to jazz, który tworzy klimat spotkania lub może być jego celem. Prezentowana muzyka jest dopasowywana do charakteru występu. Zestawienie barwy trzech instrumentów tworzy muzykę stonowaną, przyjemną, refleksyjną, jak również żywą i energetyzującą. Utwory grane przez trio są w głównej mierze autorskie, lecz muzycy nawiązują do pomnikowych kompozycji m.in. Krzysztofa Komedy, Zbigniewa Guzowskiego, Włodzimierza Nahornego, George?a Gershwina, Elli Fitzgerald, jak i powojennych amerykańskich melodii sceny jazzowej.

x

Zobasz także

15. MFF WATCH DOCS

Od 20 do 25 października we Wrocławiu odbywać się będzie się 6. American Film Festival. ...