12 w Nowym

?Dwunastu Gniewnych Ludzi? ? taki tytuł nosi spektakl, którego premiera odbędzie się w piątek, 2 marca 2012, o godz. 19.00 na Dużej Scenie w Teatrze Nowym w Poznaniu na ul. Dąbrowskiego 5 (tel, 61-847-24-40). Jest to pierwszy spektakl w tym teatrze od dłuższego czasu reżyserowany przez mężczyznę, Radka Rychlika.

Historia:
Na początku kłania nam się historia i… film. ?Dwunastu gniewnych ludzi? ? to tytuł kultowego właśnie filmu Sidneya Lumeta z ?57 roku. Jego scenariusz, który stworzył Reginalda Rose, to esej o potędze demokracji. On funkcjonuje wciąż w Stanach Zjednoczonych. W scenariuszu tym dwunastu sędziów przysięgłych spotyka się, by wspólnie zadecydować o losie oskarżonego o morderstwo nastolatka. Debata jest bardzo gorąca, system prawny zakłamany, ale oni wydają w końcu sprawiedliwy wyrok. Triumfują demokracja, prawda i piękno. Twórcy teatralnej wersji ?Dwunastu gniewnych ludzi? pokazują, że tak naprawdę dobro i zło pozwalają manipulować ludźmi, że tych dwunastu przysięgłych wcale nie jest zainteresowanych losem oskarżonego w procesie, lecz sobą. Dlatego nie jest tak oczywiste zwycięstwo prawdy i demokracji.

Informacje:
Scenografia i kostiumy: Anna-Maria Karczmarska;
Dramaturgia: Jan Czapliński;
Muzyka: Michał Lis;
Choreografia: Rafał Urbacki;
Inspicjent i asystent reżysera: Iga Figiel-Idziak
Występują: Janusz Andrzejewski, Wojciech Deneka, Tadeusz Drzewiecki, Grzegorz Gołaszewski, Zbigniew Grochal, Michał Kocurek, Andrzej Lajborek, Mateusz Ławrynowicz, Cezary Łukaszewicz, Tomasz Nosiński, Mariusz Puchalski, Mariusz Zaniewski.

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...